Egzamin na prawo jazdy – Szczecin

Ukończenie kursu – części teoretycznej i praktycznej – daje uprawnienia do zapisania się na egzamin na prawo jazdy. Chociaż test ze znajomości przepisów drogowych stanowi duże wyzwanie, najwięcej wątpliwości budzi część praktyczna egzaminu – zadania na placu manewrowym oraz jazda w ruchu miejskim. Stres często wynika ze strachu przed nieznanym, dlatego warto przybliżyć przebieg egzaminu.

Egzamin – część teoretyczna

 O tym, jak wygląda część teoretyczna, z pewnością poinformował Cię już wykładowca podczas kursu na prawo jazdy. Warto jednak przypomnieć kilka najważniejszych kwestii.

Część teoretyczna egzaminu na prawo jazdy ma formę pytań testowych jednokrotnego wyboru (tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa). Jego celem jest weryfikacja wiedzy dotyczącej:

  • zasad i przepisów służących bezpiecznemu uczestnictwu w ruchu drogowym
  • zagrożeń związanych z ruchem drogowym
  • postępowania w nieoczekiwanych i nadzwyczajnych sytuacjach
  • obowiązków kierowcy i właściciela pojazdu.

Egzamin na prawo jazdy w części teoretycznej uznaje się za pozytywny, jeśli kursant uzyskał co najmniej 68 punktów (na 74 punkty).

Czas trwania testu to 25 minut.

Egzamin – część praktyczna

Egzamin na prawo jazdy w części praktycznej składa się z kilku etapów:

  • wykonanie na placu manewrowym określonych zadań – zgodnie z techniką kierowania pojazdem
  • wykonanie w ruchu drogowym zadań egzaminacyjnych, np. manewry parkowania, wjazd na drogę z obiektu przydrożnego, przejazd przez skrzyżowania równorzędne, manewr zawracania na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej, manewr wyprzedzania, manewr omijania, manewr zmiany pasa ruchu.

Egzamin na prawo jazdy w Szczecinie – pułapki egzaminacyjne

Wielu początkujących kursantów zadaje sobie pytanie, jak zdać egzamin na prawo jazdy w Szczecinie? Przecież trasa przejazdu egzaminacyjnego pełna jest najróżniejszych „pułapek” i specyficznych miejsc, które trzeba zapamiętać! Decydując się na kurs w naszej szkole jazdy nie uczymy Cię, jak na pamięć przejechać dane skrzyżowanie. Pokazujemy, jak prawidłowo je pokonać, ale jednocześnie kładziemy ogromny nacisk na zrozumienie przepisów. Mówiąc krótko – zawsze wyjaśniamy, dlaczego należy jechać tak, a nie inaczej. Na bieżąco śledzimy zmiany w organizacji ruchu na trasach egzaminacyjnych.

Wiemy, że hasła, takie jak „Aleja Wyzwolenia” czy „Plac Grunwaldzki” wzbudzają ogromne emocje wśród kursantów. Pamiętajmy jednak, że wielu kursantów te same trasy będzie pokonywać każdego dnia dojeżdżając do pracy lub szkoły. Odpowiednio przygotowany kursant będzie wiedział, w jaki sposób zareagować w danej sytuacji. Zdawalność egzaminów na prawo jazdy kat. B w Szczecinie wynosi nieco ponad 30%. Dla wielu osób egzamin jest bardzo stresującym przeżyciem, dlatego też do naszej oferty wprowadziliśmy kursy antystresowe. Powiemy Ci, w jaki sposób możesz pokonać stres i zdać egzamin!

W Szczecinie, podobnie jak w każdym innym mieście, na kursantów czeka wiele pułapek egzaminacyjnych na trasie. Warto poznać choćby kilka najpopularniejszych, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pozytywnego wyniku.

Skrzyżowanie ul. Stalmacha z Druckiego-Lubeckiego

Trudno jest za pierwszym razem przejechać poprawnie przez to skrzyżowanie. Przy jeździe wprost, trzeba najpierw przejechać przez torowisko, pamiętając jednocześnie o ustąpieniu pierwszeństwa samochodom jadącym z prawej strony.

Skrzyżowanie ul. Szymanowskiego z Herbową

Skrzyżowanie ul. Szymanowskiego z ul. Herbową stanowi spore wyzwanie – ulica z jednokierunkowej zmienia się w dwukierunkową. Dlatego manewr skrętu w lewo należy wykonać ze środka drogi, a nie z lewej krawędzi.

Ul. Rynkowa

Przejazd przez ul. Rynkową – boczną od ul. Sczanieckiej może wprowadzić wiele zamieszania. Jest to droga jednokierunkowa, czego nie sygnalizuje odpowiedni znak. Aby nie popełnić błędu, kierujący autem powinien ustawić się przy lewej krawędzi przy skręcie w lewo.

Chcesz poznać wszystkie „kruczki”, które mogą spotkać Cię podczas egzaminu na prawo jazdy? Zapisz się na szkolenie organizowane przez Alien Nauka Jazdy w Szczecinie.

grafika