Nie bój się trudnych skrzyżowań w Szczecinie cz.1

Prawdopodobnie każde duże miasto ma co najmniej jedno takie skrzyżowanie, które powoduje przyspieszenie bicie serca nie tylko u osób uczących się w szkole nauki jazdy. Zazwyczaj będą to wyjątkowo ruchliwe miejsca z krzyżującymi się kilkoma ulicami. Nauczenie się swobodnego pokonywania takich trudnych skrzyżowań stanowi nie lada wyzwanie dla kursanta i jego instruktora. Kurs na prawo jazdy uczy jak sobie w

Kurs prawa jazdy Matejki i Piłsudskiego

Kurs prawa jazdy ul. Matejki i ul. Piłsudskiego

takich sytuacjach radzić, aby unikać problemów w prowadzenia samochodu.

Kurs na prawo jazdy z Alien skrzyżowanie Matejki i Piłsudskiego

Piotr Michalski ze Szkoły Nauki Jazdy ALIEN w Szczecinie podpowiada, jak sobie poradzić z opanowaniem strachu w najbardziej wymagających miejscach na przykładzie dwóch wyjątkowo trudnych skrzyżowaniach –  ulic Matejki i Piłsudskiego oraz na Placu Zamenhofa.

1. Skrzyżowanie Matejki i Piłsudskiego

Na pierwszy rzut oka to dość proste skrzyżowanie, ale niektóre błędy mogą powodować znaczne zagrożenie. Pojazd nr 1 skręcający na sygnalizacji kierunkowej w lewo powinien zająć właściwy pas ruchu. Niewłaściwe będzie zajęcie pozycji A, ponieważ istnieje obowiązek zajmowania prawego pasa ruchu przy ruchu prawostronnym. Kursanci powinni też zwrócić uwagę na pieszych, którzy nagminnie w tym miejscu wbiegają na przejście mimo czerwonych świateł.

Po drugiej stronie znajduje się tzw. zielona strzałka, która wymusza na kierowcy obowiązek zatrzymania się i ustąpienia wszystkim. Absolutnie nie jest równoważna z sygnalizacją kierunkową. W tym przypadku piesi mają pierwszeństwo i trzeba o tym pamiętać.

Następną sytuacją jest skręt w lewo, gdzie znajduje się pojazd nr 2. W tym miejscu niektórzy kierowcy nie zauważają jednak powtórzenia sygnalizacji. W związku z tym dochodzi do tego, że wjeżdżają za sygnalizator przed przejściem, zaś na powtórzeniu jadą już na czerwonych światłach. Warto też pamiętać o konieczności zajęcia w tym miejscu prawego pasa. Lewy pas można zająć tylko w trzech przypadkach – kiedy wyprzedzamy, omijamy lub skręcamy w lewo na kolejnym skrzyżowaniu.

Skrzyżowanie Plac Zamenhofa

Plac Manewrowy Alien Nauka Jazdy Toyota

2. Plac Zamenhofa

To skrzyżowanie zmieniano wielokrotnie, a obecnie pozostało na rozwiązaniu skrzyżowania dróg równorzędnych. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie rzadkość takiego rozwiązania. Przyzwyczajenia kierowców powodują brak należytej uwagi, a niekiedy nawet wiedzy na temat poprawnego zachowania. Po przebudowie ul. Jagiellońska i pl. Zamenhofa zostały umieszczone w strefie ograniczonej prędkości 30 km/h. W centrum miasta to rzadkość, dlatego należy pamiętać że skrzyżowanie nie odwołuje tego ograniczenia, a dopiero znak koniec strefy ograniczonej prędkości. Nadto modernizując ulicę pomyślano o kontrapasie, czyli o pasie dla rowerów, wyznaczonym w przeciwnym kierunku jazdy do ruchu pojazdów na drodze jednokierunkowej. Te nietypowe dla naszego miasta „nowości” zaskakują niektórych kierowców, stąd potrzebna jest w tym rejonie stosowna uwaga.

Jazdy doszkalające w Szczecinie jako uzupełnienie kursu nauki jazdy

Zapraszamy na jazdy doszkalające, nawet jeśli nie jesteś kursantem Aliena. Dzięki tym jazdom znacznie zwiększy się Twoja pewność w kierowaniu samochodem i motorem w Szczecinie.

Zapraszamy na kurs Jazdy doszkalające w Szczecinie! Sprawdź aktualne terminy kursów!

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

grafika