fbpx

Szkolenie na prawo jazdy – jak powinno wyglądać?

Wybór najlepszej szkoły nauki jazdy nie jest taki prosty. Ofert pojawia się coraz więcej, niektóre z nich mogą się wydawać niezwykle atrakcyjne cenowo. Jednak przy podejmowaniu decyzji nigdy nie należy skupiać się wyłącznie na cenie. Warto zorientować się, co dana cena obejmuje. Z tym zaś bywa różnie. Zdarzają się niezbyt uczciwe szkoły nauki jazdy nastawione jedynie na zysk, a nie na dobre przygotowanie kursantów do egzaminu na prawo jazdy. W takiej sytuacji oszczędności okazują się pozorne. Dlatego tak istotne będzie zwrócenie uwagi na to, jakie zajęcia są przewidziane w ramach kursu. Szkolenie na prawo jazdy, jak powinno wyglądać?

Z czego składa się kurs nauki jazdy

Osoby, które szukają odpowiedniej szkoły nauki jazdy najczęściej nie wiedzą, czego oczekiwać. Piotr Michalski ze Szkoły Nauki Jazdy ALIEN w Szczecinie podpowiada, jak prawidłowo powinno wyglądać szkolenie. Przede wszystkim poprawne przeprowadzenie kursu wynika z obowiązujących przepisów, które określają prawa i obowiązki kursantów. Jednocześnie wyraźnie definiują wszystkie konieczne elementy, jakie powinny zostać zagwarantowane przez każdą szkołę nauki jazdy.

Pierwsza rzecz po podjęciu decyzji o rozpoczęciu szkolenia dotyczy uzyskania numeru profilu kandydata na kierowcę (PKK). Jest to profil kursanta. W tym celu należy zgłosić się do lekarza uprawnionego do badań kierowców, aby wykonać stosowne badania lekarskie. Warto podkreślić, że niektóre szkoły nauki jazdy mają podpisane umowy z takimi lekarzami, więc nie trzeba ich szukać. Ponadto koszt badań będzie automatycznie niższy. Następnym krokiem jest wypełnienie formularza wniosku o wydanie prawa jazdy, do którego dołącza się fotografię. Wszystko składa się w urzędzie miasta bądź starostwie zgodnym z aktualnym miejscem zameldowania. Wtedy dopiero otrzymuje się PKK, co uprawnia do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy.

Ile teorii a ile praktyki w szkoleniu na prawo jazdy

Piotr Michalski zaznacza, że teorii powinno być 30 godzin lekcyjnych po 45 minut i nigdy mniej. W ramach tych zajęć konieczne jest szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przeprowadzone przez lekarza, ratownika medycznego bądź pielęgniarkę. W Szkole Nauki Jazdy ALIEN, której jest kierownikiem, wprowadzono też bardzo przydatny kurs antystresowy.

Nieprawidłowe jest łączenie teorii z praktyką. Piotr Michalski podkreśla, że pierwsze jazdy powinny mieć miejsce dopiero po zakończeniu wszystkich zajęć teoretycznych. Zajęcia praktyczne obejmują 30 godzin jazdy, z tym że godzin zegarowych. Ważne, aby na to zwrócić uwagę przed rozpoczęciem kursu, bo później może pojawić się rozczarowanie złe emocje. Istotny jest także rozkład godzin. Co najmniej 4 godziny powinny być przeznaczone na jazdę poza obszarem zabudowanym i przy prędkości powyżej 70 km/h. Ponadto co najmniej 2 godziny dotyczą jazdy po zmierzchu.

Egzamin wewnętrzny

Kolejna ważna rzecz to egzamin wewnętrzny. Te zasady warto znać. Pierwsza z nich jest taka, że egzamin musi zostać przeprowadzony według zasad egzaminu państwowego. Druga zasada mówi o tym, że prawidłowo odbywa się na 31, a nie 30 godzinie jazdy. Z kolei trzecia wskazuje na to, że należy zachować identyczną kolejność jak w WORD. Dopiero zaliczenie egzaminu teoretycznego uprawnia do podejścia do wewnętrznego egzaminu praktycznego. Kurs na prawo jazdy kończy się pozytywnym wynikiem obu części egzaminu wewnętrznego. Warto pamiętać, że osobą decydującą o dopuszczeniu kursanta do egzaminu wewnętrznego jest przydzielony mu instruktor prowadzący. Jeżeli instruktor widzi konieczność dokupienia jazd, to powinien o tym odpowiednio wcześnie poinformować kursanta.

Jedno jest pewne – przy wyborze konkretnej szkoły nauki jazdy nie należy kierować się wyłącznie ceną. Kluczowe będzie, co w tej cenie się zawiera i czy program gwarantuje naprawdę rzetelne przygotowanie kursanta do egzaminu na prawo jazdy.

Zapraszamy na kurs Prawo jazdy bez stresu! Sprawdź aktualne terminy kursów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Drodzy Kursanci, W związku z Pandemią korona-wirusa oraz aktualnymi zasadami bezpieczeństwa w państwieCzytaj więcej
grafika